Nowości
CxMxF - Catholic Hardcore CD
CxMxF - Catholic Hardcore CD

35,00 zł

Basti - Mowa Nienawiści WAV
Basti - Mowa Nienawiści WAV

35,00 zł

szt.
Obrona Jasnej Góry
20.jpg

20 grudnia w czasie trwania oblężenia Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego grupa obrońców pod wodzą Stefana Zamojskiego dokonała „wycieczki" pod mury twierdzy podczas, której zagwożdżono dwa wrogie działa. Jednocześnie unieszkodliwiono olkuskich górników, którzy kopali tunel, mający służyć Szwedom do wysadzenia murów klasztoru.

Jan Zamojski, który był dowódcą obrony twierdzy dokonał tej brawurowej akcji pod osłoną nocy na czele kilkudziesięciu obrońców. Stanowiska artylerii szwedzkiej utraciły dwa największe działa, które powodowały ogromne straty i niszczyły mury otaczające klasztor jasnogórski. Ten bohaterski czyn został uwieczniony przez Henryka Sienkiewicza na kartach „Potopu", zapisując się w świadomości historycznej Narodu.

Częstochowa, będąc symbolem polskości, wiary Polaków w opiekę, jaką roztacza nad Rzeczpospolitą Matka Boska była i jest duchową stolicą. Ostatecznie Szwedzi zwinęli swoje oblężenie 27 grudnia 1655 roku. Miejsce kultu religijnego zostało uprzednio dobrze przygotowane do obrony, dlatego heretycy (religią państwową Szwecji był wówczas luteranizm) nie spodziewali się, że na swojej zwycięskiej drodze spotkają tak zażarty opór.

Generał Burchard Müller uświadomił sobie szybko, że nie zdoła zdobyć Jasnej Góry. Dlatego aby zachować twarz, zażądał od przeora Kordeckiego zapłaty sześćdziesięciu tysięcy talarów w zamian za odstąpienie od oblężenia. Duchowny jednak odpisał, iż byłby skłonny zapłacić „haracz" na początku oblężenia, jednak na skutek szwedzkiego ostrzału artyleryjskiego dokonały zbyt dużych zniszczeń, co uniemożliwia wypłatę żądanej sumy. Jednocześnie obrońców twierdzy wspierała partyzantka, ponieważ z całej Polski ściągały siły idące na odsiecz duchowej stolicy Polski. Wiele silnych oddziałów przybyło po zakończeniu oblężenia, które masowo rekrutowały się bardzo często również chłopstwa, czy górali.

Również król szwedzki widząc bezcelowość prowadzenia dalszego oblężenia Jasnej Góry wydał rozkaz siłom dowodzonym przez Müllera wymaszerowania do Prus i wspomożenia tamtejszych działań oblężniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl