Nowości
CxMxF - Catholic Hardcore CD
CxMxF - Catholic Hardcore CD

35,00 zł

Basti - Mowa Nienawiści WAV
Basti - Mowa Nienawiści WAV

35,00 zł

szt.

1863 CD

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 40,00 zł 40.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

„1863” projekt muzyczny inspirowany najdłużej trwającym w polskiej historii zrywem niepodległościowym.

Premiera 3 września w 160. rocznicę bitwy pod Panasówką. Była to jedna z największych bitew Powstania Styczniowego.

 

Lista utworów:

1. Żegnam czule

2. Branka

3. Błogosławieństwo

4. Wędrowcy

5. Interludium

6. W walce

7. Manifest

8. Emigrant

9. Cytadela

10. Iskra

11. Na Sybir

12. Non Omnis Moriar

 

 

Ze strony wydawcy to hołd wobec jego przodka Edwarda Staniewicza,szlachcica oszmiańskiego, powstańca styczniowego, skazanego na śmierć przez władze carskie. Został powieszony 6 listopada 1863 na rynku w Holszanach przez Rosjan.

 

Słowo od  autora:

Zespoły metalowe nierzadko inspirują się historią średniowiecza – legendami, religią, folklorem – zwłaszcza ludów normańskich. Na tej podstawie piszą teksty oraz nadają otoczkę i charakter swojej muzyce, tworząc odpowiedni image. Ponieważ jestem zwolennikiem sięgania po „swoje”, tzn. to, co jest znane i nieodległe, a historia Polski jest bogata w odważne przedsięwzięcia, jakimi były zrywy niepodległościowe, powstanie, które wybuchło w 1863 r. wydawało mi się doskonałym tematem dla projektu muzycznego. Walka w celu odzyskania wolności to znacznie bardziej atrakcyjny motyw przewodni niż podboje i plądrowanie sprzed wieków, jest to również oryginalny pomysł. W dyskografii Malchusa pojawiały się już utwory o tematyce historycznej (Dziedzictwo Wojny, Dziedzictwo Krwi), jednak ich wymowa była dosyć ogólna i dotychczas żaden krążek nie został wydany w formie koncept albumu. W 2013 r. Muzeum Historii Polski we współpracy z Biblioteką Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Radomską Biblioteką Cyfrową opracowało wybrane książki przedstawiające powstanie z punktu widzenia jego uczestników i świadków. Zebrane na stronie internetowej Muzeum publikacje ułatwiły dostęp do lektury poświęconej ww. zagadnieniu. Spisane wspomnienia są niezwykle cennym źródłem wiedzy, w którym zawarte są również emocje. Dzięki takiej formie przekazu możemy dowiedzieć się, co czuli bohaterowie tamtych wydarzeń. Bogate i barwne słownictwo używane pod koniec XIX i na początku XX wieku we wspomnieniach-pamiętnikach ma swoje odzwierciedlenie w strukturze kompozycyjnej albumu.

Przewodnim stylem muzycznym jest muzyka metalowa, w której kluczową rolę odgrywa melodia. Różnorodne tempa stosowane w kompozycjach (Cytadela, Na Sybir), natężenie przesterowanych gitar, przeplatających się z czystymi partiami „balladowymi” oraz folkowym klimatem (Branka, Wędrowcy) sprawia, że cały album jest niezwykle ciekawy pod względem artystycznym. Muzyczną treść zobrazował okładką Sławomir Rudnicki-Drabik (GrindhouseAlternative Art Studio). Do pracy grafika wykorzystywane były dzieła znanych polskich malarzy, takich jak Maksymilian Gierymski, Artur Grottger czy Stanisław Witkiewicz. Pomimo że sztuka malarska wyżej wymienionych znacznie różniła się od siebie, Sławek potrafił połączyć wszystko w spójną całość.

Tematyka powstania 1863 roku została przedstawiona bardzo ogólnie i nie została w pełni wyczerpana na krążku. Dlatego w przyszłości, po wydaniu debiutu, być może uda się sięgnąć jeszcze głębiej w klimat tamtych czasów i nagrać kolejną płytę.

 

Jako dodatek można zakupić flagę Polski oraz książkę-album o Powstaniu Styczniowym.

Autor, Norbert Haładaj, prezentuje powstanie styczniowe na szerokim tle historycznym, politycznym i społecznym, osadzając je przy tym w międzynarodowym kontekście rozgrywek wielkich mocarstw, dla których sprawa polska była jedynie kartą przetargową i elementem wielkiej polityki. Prezentując w brawurowym skrócie dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów – od potęgi do upadku – wskazuje na zjawiska i wydarzenia, które zadecydowały o utracie niepodległości. W rozdziałach Irredenta i Złudzenia, Gniew) opisuje rozpaczliwe zrywy w obronie jej pozostałości (m.in. powstanie listopadowe), by w kolejnych częściach (Branka, Krew, Zemsta, Pamięć, Gloria victis) skupić się na powstaniu styczniowym – najdłuższym w naszej historii. W ciekawy sposób opowiada o przebiegu powstania, kulisach powstańczych walk, sporach między przywódcami, przywołuje najważniejsze bitwy i postaci historyczne, od których zależały losy powstańczego zrywu. W swą opowieść wplata liczne ciekawostki dotyczące powstańczych formacji uzbrojenia, mundurów itd. W zakończeniu pisze o najważniejszych konsekwencjach powstania styczniowego oraz pamięci o nim.
Tekst uzupełniają interesujące grafiki – reprodukcje dzieł malarskich, rysunków, portrety przywódców oraz mapy.

Produkty powiązane

Malchus - Apokalipsa CD
Malchus - Apokalipsa CD
Cena: 40,00 zł
Malchus - Dziedzictwo CD
Malchus - Dziedzictwo CD
Cena: 40,00 zł
Malchus - Apokalipsa WAV
Malchus - Apokalipsa WAV
Cena: 35,00 zł
Malchus - Apokalipsa MP 3
Malchus - Apokalipsa MP 3
Cena: 25,00 zł
1863 WAV
1863 WAV
Cena: 25,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl