Rocznica nominacji Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych
24.jpg

16 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski otrzymał misję stworzenia rządu, w którym sam objął tekę ministra spraw zagranicznych.  Był nie tylko politykiem, ale przede wszystkim, artystą światowej sławy. Był uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu, a jednocześnie był kompozytorem. Jego muzyka stała się swoistym ambasadorem idei niepodległej Polski. W czasie I wojny światowej obok Romana Dmowskiego był orędownikiem odrodzenia państwa polskiego wśród zachodnich aliantów. Przypisuje mu się wpływ na amerykańskiego prezydenta, który w swoich 14 punktach umieścił postulat stworzenia niepodległej Polski.

Paderewski był wraz z Romanem Dmowskim pełnomocnym przedstawicielem państwa polskiego na konferencji wersalskiej. Stał się również przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego na obszar Stanów Zjednoczonych. Ten wielki patriota, żywy symbol niepodległościowych dążeń Narodu. Jego pojawienie się w Poznaniu stało się iskrą, która wznieciła płomień zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Również w okresie międzywojennym Ignacy Jan Paderewski był aktywnym na scenie politycznej. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 roku stał się jednym z aktywnych działaczy Kongresu Morges, który przeciwstawiał się rządom sanacji. Podczas II wojny światowej Paderewski wszedł w skład władz polskich na uchodźstwie. Jeszcze pod koniec życia, podupadłszy na zdrowiu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie amerykańskie kredyty na uzbrojenie. Niemcy uznali tego wielkiego polskiego patriotę za wroga III Rzeszy umieszczając jego nazwisko w tzw. Czarnej Księdze. Był to rejestr osób, które hitlerowcy po zwycięstwie nad Wielką Brytanią mieli zatrzymać i bezzwłocznie zamordować.

Ignacy Jan Paderewski zmarł na skutek powikłań po zapaleniu płuc 29 czerwca 1941 roku, podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jednak przeprowadzona wkrótce sekcja zwłok wykazała, że artysta przez wiele lat cierpiał na raka jelita grubego. Obecnie prochy tego wielkiego Polaka spoczywają w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl