Proces I Zarządu WiN
22.jpg

4 stycznia 1947 roku rozpoczął się proces pokazowy pierwszego Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Propaganda komunistyczna określiła go od nazwiska głównego oskarżonego „procesem Rzepeckiego".

Komuniści na ławie oskarżonych posadzili dziesięciu członków władz krajowych WiN. Pokazówka poprzedzała sfałszowane przez czerwonych wybory do Sejmu. „Proces" był szeroko relacjonowany i komentowany przez kłamliwe, reżimowe media. Postępowanie zakończyło się wyrokami od dwóch do dwunastu lat więzienia.

WiN był podziemną organizacją niepodległościową, sprzeciwiającą się sowietyzacji Polski, przywrócenia pełnej niepodległości oraz przeprowadzenia prawdziwie wolnych wyborów. Na płaszczyźnie międzynarodowej organizacja poinformowała Radę Bezpieczeństwa ONZ o sfałszowaniu przez komunistów referendum, w którym Polacy mieli jakoby odpowiedzieć „3 razy tak".

Pomimo rozbicia pierwszego Zarządu, WiN działał dalej. Zwyciężyła wizja wybuchu III wojny światowej pomiędzy blokiem zachodnim a ZSRR i jego satelitami. Organizacja w momencie rozpoczęcia konfliktu miała wykonywać działania dywersyjne. Komunistyczny wywiad podjął grę, inwigilując te działania. Ostatecznie w 1952 roku organizacja została ostatecznie rozbita. Natomiast ujawnienie współpracy pewnej części polskiej emigracji z CIA, w której WiN stanowił ważne ogniwo, doprowadziło do wielu konfliktów i podziałów w zagranicznych, polskich środowiskach niepodległościowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl