KOSZULKA PATRIOTYCZNA MĘSKA - ZBYSZKO (CZARNA)
Opis
Sportowców tak wyjątkowych, jak Stanisław ZBYSZKO Cyganiewicz w historii polskiego sportu było naprawdę niewielu! Obdarzony ogromną siłą i sprytem, znał 11 języków obcych, stoczył prawie 1100 (!) zwycięskich walk zapaśniczych, zdobywając trzykrotnie tytuł Zawodowego Mistrza Świata w Zapasach.
Urodzony w 1879 r. we wsi Jodłowa na Podkarpaciu, od najmłodszych lat wyróżniał się ponadprzeciętną siłą. Swoje pierwsze kroki sportowe zaczął stawiać w regionalnym gnieździe Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stanisławowie, skąd trafił do Krakowa pod skrzydła legendarnego polskiego zapaśnika Władysława Pytlińskiego. Wielką europejską, a potem światową karierę Cyganiewicza, zapoczątkowała walka ze znanym, austriackim zapaśnikiem – Adolfem Spechtem, którego jako nastolatek położył na deski zaledwie w ciągu dwóch minut! Od tego momentu kariera Zbyszka potoczyła się dynamicznie. Pierwszy znaczący sukces osiągnął w 1903 roku, gdzie jako mało znany atleta zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata. Zaledwie trzy lata później, również w Paryżu, Zbyszko wywalczył już mistrzowski tytuł, a wyczyn ten powtórzył jeszcze dwukrotnie w Nowym Jorku w 1921 i 1922 roku. W 1925 r. w Filadelfii zdobył także tytuł Mistrza Świata w Wolnoamerykance.
Był ogromnym patriotą. Jego przydomek „Zbyszko” zaczerpnięty został zresztą z książki Henryka Sienkiewicza, którą uwielbiał i w której rozczytywał się namiętnie Stanisław od najmłodszych lat. Zdobywając ogromną karierę w Stanach Zjednoczonych, zawsze podkreślał swoje pochodzenie, stając się dla tamtejszej Polonii idolem i bohaterem. W swojej autobiograficznej książce, Z ringów całego świata (1937) napisał:
„Postanowiłem trenować, by przynieść chlubę ramieniu polskiemu, a Rodakom sprawić żywą satysfakcję”.
A także:
„Moje zwycięstwa imponowały Amerykanom, a Polakom dodawały otuchy. A wtedy Polakami nikt się nie zajmował”.
Po zakończeniu kariery na stałe osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1967 roku w wieku 87 lat zmarł. Dzięki swojemu charakterowi i wytrwałości oprócz wspaniałej kariery, Stanisław Cyganiewicz dorobił się także wielkiej fortuny. Był człowiekiem o niezwykle dobrym sercu, który zgodnie z dewizą „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, dbał także o tężyznę umysłową. Oprócz znajomości wielu języków obcych interesował się również filozofią, muzyką, zagrał nawet w filmie.
Koszulka z wizerunkiem Stanisława Zbyszka Cyganiewicza została wykonana z wysokogatunkowej bawełny 210g. Grafiki zostały wykonane metodą sitodruku, a całość przyozdobiliśmy potnikiem w kolorze nadruku i trzema metkami żakardowymi.
Sebastian
Super :-)