Mieczyk Chrobrego (Szczerbiec)

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wyprodukowany przez nas mieczyk ma wysokość 4 cm, szerokość 1,5 cm. Odlewany jest ze stopu ZnAl. Wyprodukowano w Polsce.

Szczerbiec (Mieczyk Chrobrego) - W okresie międzywojennym, Szczerbiec Chrobrego, owinięty w biało-czerwony sztandar był symbolem Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego, a w okresie okupacji - Narodowych Sił Zbrojnych. Współcześnie motyw Szczerbca również jest wykorzystywany przez niektóre organizacje, odwołujące się do przedwojennych tradycji ruchu narodowego.

Szczerbiec - jest to miecz koronacyjny królów Polski, jeden z najcenniejszych zabytków i unikatowe świadectwo polskiej historii. Jest to jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastowskiej.

Fragm. pisma Biura Centralnego OWP do Oboźnych Wojewódzkich z dn. 15 III 1927 (na
miesiąc przed powołaniem Ruchu Młodych OWP):

"Komunikujemy, iż wysłaliśmy Panom Oboźnym godła OWP zatwierdzone przez Wydział Wykonawczy OWP jako obowiązkowe dla całej organizacji. Ze względu na koszty są dwa rodzaje:

1. Szczerbiec Chrobrego opasany wstęgą wykonana z emalii w cenie 4 zł
2. Szczerbiec opasany wstęgą lakierowaną w cenie 1,50 zł

Wobec tego, iż zamówienia wykonywać będzie Biuro Centralne, polecamy P.P Oboźnym Wojewódzkim powiadomienie o powyższym podległe sobie władze, wysyłając jednocześnie nadesłane wzory, nakazując im ustalić ilość i rodzaj zapotrzebowanych godeł i skierować zamówienie bezpośrednio do nas.
Zaznaczamy, że prawa noszenia godeł przysługuje wszystkim członkom O.W.P.

Szczerbce można było zamawiać w Biurze Centralnym OWP w Warszawie. Prawo noszenia przysługiwało wszystkim członkom OWP. Wynika stąd, że Mieczyk początkowo nie był odznaką RM OWP tylko całego Obozu.

Od 1932 r Mieczyki można było zamawiać tylko i wyłącznie w Komitecie Dzielnicy Zachodniej OWP.

Podczas Rady Naczelnej Zw. Akad. Młodzież Wszechpolska 14-15 XII 1930 przyjęto że odznaką MW będzie Szczerbiec tylko że zamiast liter OWP na szarfie będą MW.

Okólnik 3/32 z 18 III 1932 Wydziału Wykonawczego mówił:

§2 Instrukcja noszenia godła O.W.P.

1. "Godło Obozu wielkiej Polski "Mieczyk Chrobrego" jako jedyny zewnętrzny wyraz przynależności organizacyjnej do Obozu winno być przedmiotem naszego szczególnego szacunku

2. Członkowie O.W.P. wini w zasadzie zawsze nosić godło organizacyjne, prócz wypadków wymienionych w punkcie 4 instrukcji lub w razie uzyskania od władz prawa nie noszenia godła z ważnych powodów

3. Nie wolno pod żadnym pozorem dawać w upominku lub zamieniać godła obozowego

4. W lokalach nieprzyzwoitych nie wolno przebywać z godłem obozowym, należy je uprzednio zdjąć

5. W razie zgubienia godła należy bezzwłocznie zameldować o tem swej władzy"

Okólnik 574 z dnia 19 maja 1932 Dzielnicy Zachodniej:
"Mieczyki posiadają numerację. Najpierw cyfrą rzymską seria a następnie cyfrą arabską numer mieczyka odpowiadający jednostce organizacyjnej, odbierając mieczyki od Dzielnicy, kierownicy winni zaprowadzić dokładną ewidencję posiadanych i wydanych członkom odznak..."

Instrukcja tymczasowa w sprawie stroju z 1932 r. (Dzielnica Zachodnia)
a/ beret granatowy (baskijski) z Mieczykiem Chrobrego przypiętym lub wyhaftowanym na berecie bez podkładek (tła) pionowo na czole na linii nosa

b/ jasna koszula (bluza) koloru piaskowego. Zapinana po szyję guzikami w pasie ściągana wewnątrz sznurowadłem względnie gumą nakładana, na zewnątrz spodni i wciągana przez głowę. Na lewym ramieniu koszuli tuż nad łokciem naszyty jest wspólny dla wszystkich członków OWP bez względu
na stopień organizacyjny lub funkcję znak "miecz Chrobrego" na zielonym tle. Miecz jest wyszywany na zielonym suknie, którego kształt owalny wynosie w szerokości 6 cm zaś w wysokości 9 cm. Na ramieniach znajdują się naramienniki (oznaczenie zależne od stopnia i funkcji w Obozie)

c/ pas szerokości 3-5 cm

d/ granatowe spodnie długie

e/ czarne trzewiki

Wyjątkowo spodnie mogły być koloru czarnego. Członkowie sekcji cyklistów zamiast spodni nosili tzw. bryczesy i zakładali na nie długie buty

Stroju obozowego nie można było nosić na co dzień, można było nosić wyłącznie na:
a) zebrania i zbiórki placówki
b) niedziele i święta
c) na specjalne zarządzenia kierownika placówki

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl