Nowości
CxMxF - Catholic Hardcore CD
CxMxF - Catholic Hardcore CD

35,00 zł

Basti - Mowa Nienawiści WAV
Basti - Mowa Nienawiści WAV

35,00 zł

szt.
Powrót Szczerbca do Polski
28.jpg
Szczerbiec, źródło: Internet.

3 stycznia 1959 roku do Polski z Kanady powróciły skarby kultury, historii narodowej: Szczerbiec, insygnia koronacyjne królów polskich, a także kronika Galla Anonima.

W obliczu ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę, we wrześniu 1939 roku podjęto decyzję o ewakuacji skarbów narodowych ze zbiorów muzealnych, bibliotek, świątyń do Francji przez Rumunię. Następnie cenne dla kultury narodowej eksponaty z Wielkiej Brytanii zostały przetransportowane do Kanady, gdzie zostały ostatecznie zdeponowane.

Po wojnie władze PRL rozpoczęły starania o powrót dóbr kultury narodowej do Polski. Pewna ich część powróciła co prawda do Polski w 1948 roku, jednak przekazanie komunistom cennych dla tożsamości polskiej rzeczy zaczęło wzbudzać wiele kontrowersji oraz sprzeciwów.

Wyrażano powszechnie na emigracji obawy, że pozostające w rękach czerwonych skarby nie będą bezpieczne, dopóki Polska nie odzyska pełnej suwerenności. Jednak w akcję zmierzającą do powrotu do ojczyzny wszystkich skarbów narodowych włączyli się intelektualiści, a nawet Episkopat. Ostatecznie wspomniane dobra wraz ze Szczerbcem, symbolem polskiego ruchu narodowego trafiły do Polski.

Jeszcze w roku 1961 przywieziono z Kanady ostatnią część depozytu, którą stanowiły między innymi szesnastowieczne arrasy wawelskie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl