Polski Sejm Dzielnicowy
16.jpg

W dniach 3-5 grudnia 1918 roku w poznańskim kinie „Apollo" odbyły się obrady Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Jednoizbowy parlament składał się z 1100 Polaków, zamieszkujących dawny zabór pruski. Najwięcej posłów przybyło z terenu Wielkopolski oraz Śląska, Pomorza Gdańskiego oraz Warmii i Mazur. Co znamienne większość stanowili działacze Narodowej Demokracji.

Pomimo faktu, że nominalnie Polski Sejm Dzielnicowy nie mógł nominalnie podjąć uchwały o oderwaniu ziem niemieckich i przyłączeniu ich do odradzającego się Państwa Polskiego (co było warunkiem Berlina), to Sejm podjął uchwałę, w której wyrażał wolę jak najszybszego powstania w Warszawie rządu, złożonego z przedstawicieli wszystkich zaborów oraz ugrupowań politycznych. Zadeklarowano również konieczność powstania niepodległego bytu państwowego z dostępem do morza. Postulowano również konieczność powstania Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, która miała przejąć władzę z rąk Józefa Piłsudskiego.

Poruszano zagadnienie kształtu ustroju politycznego oraz ekonomicznego niepodległego Państwa Polskiego orz problem mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem Niemców. Organem jedynej legalnej władzy zwierzchniej Polaków w Niemczech stawała się Naczelna Rada Ludowa, co było jednym z najważniejszych postanowień Sejmu, wyrażonego w formie uchwały.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl